Skład Rady
Romuald Gumienniak
Mirosław Król
Janusz Kocki
Damian Daniel Baj
Iwona Jaworska
Małgorzata Gnyp
Mariusz Augustyniak
PODSTAWY DZIAŁANIA
Rada Społeczna Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świdniku została powołana: Uchwałą Nr XLV/288/14 Rady Powiatu w Świdniku z dnia 28 października 2014 r.; Uchwałą Nr II/16/14 Rady Powiatu w Świdniku z dnia 12 grudnia 2014 r. dokonano zmian w składzie Rady.
Rada Społeczna Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świdniku działa na podstawie: art. 48 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 618 ze zmianami).
Rada Społeczna Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej jest organem inicjującym i opiniodawczym Starosty oraz organem doradczym Kierownika Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świdniku.
PODSTAWY DZIAŁANIA
Radę społeczną powołuje i odwołuje oraz zwołuje jej pierwsze posiedzenie podmiot tworzący. W posiedzeniach rady społecznej uczestniczy kierownik oraz przedstawiciele organizacji związkowych działających w podmiocie leczniczym. W skład rady społecznej wchodzą:
- jako przewodniczący: przedstawiciele organu administracji samorządowej, który utworzył podmiot leczniczy; wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa lub osoba przez niego wyznaczona – w podmiotach utworzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego,
- jako członkowie: przedstawiciele wojewody – w podmiocie leczniczym nie będącym przedsiębiorcą utworzonym przez jednostkę samorządu terytorialnego; przedstawiciele wybrani przez odpowiednio: przez radę gminy lub radę powiatu – w liczbie określonej przez podmiot tworzący, albo przez sejmik województwa – w liczbie nieprzekraczającej 15 osób, albo przez podmiot tworzący podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą o ogólnokrajowym lub ponadwojewódzkim obszarze działania – w liczbie nieprzekraczającej 15 osób, w tym po jednym przedstawicielu Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych; przedstawiciel uczelni medycznej wybrany przez rektora albo dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – w szpitalu, w którym jest jednostka organizacyjna udostępniona w celu prowadzenia działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia.
ZADANIA RADY
Do zakresu działania powiatowych rad rynku pracy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zakresu działania wojewódzkich rad rynku pracy, do których w szczególności należy:
1. przedstawianie podmiotowi tworzącemu wniosków i opinii w sprawach:
- zbycia aktów trwałych oraz zakupu lub przyjęcia darowizny nowej aparatury i sprzętu medycznego,
- związanych z przekształceniem lub likwidacją,
- rozszerzeniem lub ograniczeniem działalności,
- przyznawania kierownikowi nagród,
2. rozwiązania stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej z kierownikiem;
- przedstawianie kierownikowi wniosków i opinii w sprawach:
- planu finansowego, w tym planu inwestycyjnego,
- rocznego sprawozdania z planu finansowego, w tym planu inwestycyjnego,
- kredytów bankowych lub dotacji,
- podziału zysku,
- zbycia aktów trwałych oraz zakupu lub przyjęcia darowizny nowej aparatury i sprzętu medycznego,
- regulaminu organizacyjnego;